torstai 17. heinäkuuta 2014

Kesäinen Gazpacho





Palasin tänään lomalta takaisin töiden pariin. Onneksi kesää on vielä edessäpäinkin runsaasti ja lomaa myös, joten työt maistuvat taas mukavasti hetken aikaa. Lomalla ajattelin urheilevani paljon, mutta harmikseni sairastuin heti loman alkupuolella flunssaan ja näin urheilukin jäi pakosta vähälle. Nyt onneksi pystyn jo salilla juosta juoksumatolla ilman, että yskin keuhkojani pihalle. Yritin lomalla käydä ulkona juoksemassa, mutta juuri flunssan takia se ei valitettavasti onnistunut. Kevyt salitreeni ja pihatyöt mökillä toivat lomaan kuitenkin onneksi pientä urheilun tuntumaa.

Herkuttelua urheilun sijaan tuli kuitenkin lomalla harrastettua grillauksien, ravintoloiden ja piknikkien merkeissä ja siksi nyt töihin paluun myötä haluan taas laittaa ruokavalion tarkempaan syyniin ja jättää turhat herkuttelut pois ainakin näin arkipäivinä. Monesti työpäivän jälkeen illalla tulen kotiin nälkäisenä ja kaipaan heti jotain nopeaa syötävää. Kokeilin loman viimeisenä päivänä kylmää kasviskeittoa eli gazpachoa ja ihastuin siihen siltä istumalta. Kylmä keitto on raikas ruoka näin kesällä ja on piristävää vaihtelua salaateille. Keitto on todella täyttävää ja silti kevyttä, joten illastakaan ei tule syötyä turhan paljon kaloreita vaan ennemmin jätän tuhdimmat ateriat aamuun/päivään.



Kesäinen Gazpacho-keitto (4 annosta)

 6 tomaattia

puolikas kurkku

paprika

2 avokadoa

2 punasipulia

1-2 valkosipulinkynttä

persiljaa 2dl

korianteria 2dl

2tl merisuolaa

1tl chilijauhetta

2 tl paprikajauhetta

4rkl oliiviöljyä

3dl vettä

maun mukaan aurinkokuivattuja tomaatteja (laitoin 4-5)

2dl liotettuja cashewpähkinöitä




Sekoita tehosekottimessa ainekset keskenään. Osan tomaateista, avokadosta ja paprikasta voi pilkkoa valmiin keiton sekaan kuutioiksi. Keiton voi nauttia samantien tai laittaa vetäytymään jääkaappiin. Keiton maut tulevat paremmin esille, kun keitto on ollut jääkaapissa hetken aikaa. Päälle ripottelin koristeeksi persiljaa, korianteria ja aurinkokuivattua tomaattia. Nautitaan raikkaan veden kera.





Kevyttä, terveellistä, ravitsevaa ja maistuvaa. Suosittelen! :)



Share:

4 kommenttia

Unknown kirjoitti...

Uuuu! Pitää itsekkin kokeilla :)

http://girlwithapoodle.blogspot.fi/

Sanna/Beauty Box kirjoitti...

Suosittelen. Nam! :D

Anonyymi kirjoitti...

Onpa herkullisen näköistä!

Sanna/Beauty Box kirjoitti...

...Ja maistuu herkulliselle. :)

© Beauty Box | All rights reserved.
Blogger Template Designed by pipdig